Křest knihy Móda v kruhu času

K výstavě Retro, která probíhá od letošního června do 30. 4. 2017, byl zatím k dispozici jen malý doprovodný sešitek. Když jsem však v září mluvila s autorkou výstavy, paní Miroslavou Burianovou, (rozhovor a také článek o výstavě vyšly na Módním pekle) řekla mi, že brzo vyjde i kniha. Na konci listopadu mi přišla pozvánka na slavnostní křtiny.

Když přijde módní blogerce pozvánka na takovou akci, její první starostí je pochopitelně co na sebe. Složila jsem výrazně barevný, poněkud dramatický outfit plný odkazů: modré šaty v klasickém, vlastně retro střihu (princesový živůtek, véčkový výstřih, nabraná kolová sukně), spodnička, kimonový kabátek. Šaty jsou ušité z dnes už skoro neznámé látky moaré, ze které jsou na výstavě Retro jedny svatební šaty.

Když mě někdo fotí, nikdy nevím, jak pózovat. Modelkovský sexy výraz neumím, koukat do země jako blogerka se mi nechce, spokojuji se proto zatím s klasickou pózou „tvrdé Y“.

krest

Se sklenkou vína se pózuje líp, o tom žádná. A fotograf ještě ulovil slečnu v úžasných zelených šatech, které střihem připomínaly 40. léta. Ani jsem se blbec nezeptala, odkud je má.

krest2

Kmotrou knihy je herečka Tatiana Vilhelmová. Ta přišla v tmavě zelených plášťových šatech a třpytivých černých lodičkách s takovým tím perfektně klenutým podpatkem, který udělá hezké nohy i ženě, která se s nimi nenarodila jako Tatiana.

Druhá žena na pódiu je PhDr. Miroslava Burianová, kurátorka sbírek novodobé módy v Národním muzeu, hlavní autorka výstavy Retro a jedna z autorek knihy Móda v kruhu času. Ta mimochodem zvolila jednoduše elegantní outfit inspirovaný první republikou: splývavé černé šaty, kožešinovou štólu a perlový náhrdelník.

krest3

Protože mám stále mírnou pekelnou deformaci, koukala jsem na večírku i po tom, jak jsou oblečení ostatní, ale jelikož tady nejsme na Pekle, tak z toho nemíním dělat těžiště článku. Akorát tady ta džínová minisukně mě fakt namíchla. Černoblonďaté vlasy, okoukaná džínovka, kozačky s nápadnými přezkami, prostě takový ten „sportovně elegantní“ evergreen, který byl ve skutečnosti svěže zelený naposledy v roce 1990. Nuda.

krest4

A jaká je kniha? Krásná! Je bohatě ilustrovaná (není stránka, kde by nebyla alespoň jedna fotka) a pokrývá stejné období a okruhy jako výstava Retro. První kapitola se zamýšlí nad fenoménem retra, nostalgie a „hledání ztracené minulosti“, kterému se dnes tak rádi oddáváme. Další kapitoly mají podobná témata jako skupiny exponátů na výstavě: korzety a krinolíny, inspirace orientem, dvacátá léta, meziválečná léta, filmový glamour nebo socialistická disko éra.

Kniha Móda v kruhu času je nyní běžně dostupná v knihkupectvích i e-shopech za cenu kolem 399 korun.

kruh1

kruh2

kruh3

Mimochodem, spolu s ní vyšla také kniha Móda za železnou oponou, která je zaměřená pouze na módu dobu socialismu:

758336

Kterou si dáte k Vánocům? 🙂

 

2 Comments Posted

  1. Slečna v zeleném je spíš teda mladá pani, t.č. 4 měsíce po porodu, ale díky 😉 Šaty jsou zn. Stop Staring…
    PS Kimonokabátek upoutal v záplavě černé hned!

Leave a Reply

Your email address will not be published.