Jak funguje micelární voda

Voda, která odličuje skoro jako olej a čistí skoro jako mýdlo. Micelárky vzaly před pár lety trh útokem a uživatelky i kosmetické blogy porovnávají nejrůznější značky a druhy. Proč se micelární vodě říká micelární, a jak vlastně funguje?

Micelární roztok není kosmetický pojem, je to něco, co znal každý chemik dávno předtím, než jsme si micelami začali čistit obličeje. Micelární voda je vodný micelární roztok, tj. jeho základem je voda (mohlo by to být i jiné rozpouštědlo). A micelární se nazývá proto, že v ní plavou micely!

Micela je shluk (agregát) molekul tenzidů. Tenzid, jinak také surfaktant, je látka, která snižuje povrchové napětí rozpouštědla, v našem případě vody. Pojem tenzid nejspíš znáte, tenzidy jsou v čisticích prostředcích, pracích prášcích, šamponech, mýdlech… V čem spočívá jejich kouzlo? Proč se s jejich pomocí nečistoty odstraňují lépe než pouhou vodou?

Abyste z něčeho vyčistili špínu, je nutné, stručně řečeno, částečky špíny odlepit od toho, co je znečištěno (podlaha, pokožka, oblečení), a přesunout je do vody, se kterou potom odplavou do odpadu. Někdy na to stačí samotná voda, ale taková mastná skvrna je hydrofobní, odpuzuje vodu. Voda na ni nemůže, a když se pokusíte umývání usnadnit mechanicky, jenom mastnotu roztíráte. Molekuly tenzidů mají dvě části, jednu hydrofobní a jednu hydrofilní – to znamená, že se jedním koncem dokáží navázat na molekuly vody a tím druhým na mastnotu. Vytvoří tak, laicky řečeno, jakýsi můstek mezi vodou a mastným flekem, částečky fleku se odlepí od pánve nebo od trička a přenesou se do vody. Mastnou vodu potom vypustíte do odpadu.

Molekuly tenzidů se, jak bylo řečeno výše, mohou shlukovat. Tvar a vlastnosti shluku závisí na druhu tenzidu, jeho koncentraci v roztoku, teplotě, pH a dalších faktorech – nejsou-li splněny podmínky pro vytváření micel neboli micelaci, plavou molekuly tenzidu v roztoku volně. U kosmetických micelárních vod je žádoucí, aby molekuly vytvářely kulovité nebo elipsoidní (šišaté) micely. V těchto kuličkách jsou molekuly uspořádané tak, že jejich hydrofilní (vodomilné) „hlavičky“ míří směrem ven a hydrofobní (mastnomilné) „ocásky“ dovnitř do nitra kuličky.

Asi už je vám jasné, jak zhruba micelární voda funguje. Micely dokáží vtáhnout ve vodě nerozpustnou nečistotu do svého středu a fungují tak vlastně jako emulgátor, tedy prostředník, který dokáže „propojit“ vodu s látkou v ní jinak nerozpustnou. Líčidla, která chcete odstranit, figurují v této rovnici jako mastná nečistota. Spolu s nimi micelární voda odstraní i část kožního mazu.

Chcete příklad jednoduchého micelárního roztoku? Mýdlová voda! Obyčejné mýdlo je z chemického hlediska sodná nebo draselná sůl mastné kyseliny, a její molekula má hydrofilní i hydrofobní část. Jenže mýdlo má spoustu špatných vlastností (silně odmašťuje – vysušuje, je výrazně alkalické, ve tvrdé vodě se sráží), takže mýdlovou „micelárkou“ byste si určitě obličej čistit nechtěli. Kosmetické micelární vody obsahují jemnější tenzidy a také přídavné látky, které pečují o pleť a zabraňují jejímu přílišnému vysušení.

Podívejme se na složení micelární vody Sensibio H2O od Biodermy:

bioderma1

Na prvním místě je přirozeně voda, na druhém pak tenzid, který ve vodě vytváří micely: PEG-6-éter glycerylester kyseliny trikaprylové/kaprinové (INCI PEG-6 caprylic/capric glycerides). Navzdory strašidelnému názvu je to jemný, nedráždivý tenzid, který zároveň zabraňuje vysoušení. Voda dále obsahuje cukry (fruktooligosacharidy, manitol, xylitol, ranóza), nezbytnou ozdobu (extrakt z okurek), emulgátor, uhlazovadlo a konzervant.

Jiný příklad, micelární čisticí voda Bourjois, má složení: Water/Aqua, Glycerin, Glyceryl Cocoate, Poloxamer 184, Coco-Glucoside, Phenoxyethanol, Tetrasodium EDTA, Sodium Methylparaben, Propylen Glycol, Nymphaea Alba (White Water Lily) Root Extract, BHT, Citric Acid.

Modře jsem označila přítomné emulgátory, tenzidy a zlepšovadla rozpustitelnosti. Zbytek jsou doplňující látky, konzervanty, vůně, antioxidanty a kudrlinka v podobě extraktu z leknínového kořene.

Micelární voda Avène: Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), Pentylene Glycol, PEG-6 Caprylic/ Capric Glycerides, Disodium EDTA, Fragrance, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sclerotium Gum, Soidium Benzoate, Sodium Chloride.

Dtto.

Složení micelárek napříč trhem je dost podobné, vyberte si klidně něco, co se osvědčilo podle internetových recenzí. Mimochodem, micelární voda Darphin Azahar, která stojí kolem 800 korun, má INCI: Water/Aqua, Pentylene Glycol, Polysorbate 20, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Oil, Bisabolol, Disodium EDTA, Polyaminopropyl Biguanide, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate. Micelárka Lancôme Eau Fraîche Douceur za litr: Water, Hexylene Glycol, Glycerin, Poloxamer 184, Dihydrocholeth-30, Polyaminopropyl Biguanide, Benzyl Salicylate, Propylene Glycol, Fragrance, Disodium Cocoamphodiacetate, Disodium EDTA, Rosa Gallica Extract/ Rosa Gallica Flower Extract. Není v nich NIC, co by nebylo v micelární vodě z drogerie (ok, ta od Lancôme je hezky navoněná a je v ní symbolická kapka extraktu z růže).

Leave a Reply

Your email address will not be published.